Wszystko, co musisz wiedzieć o dopłatach do samochodów elektrycznych w 2021 roku

05-06-2021 10:41

Cena zakupu samochodu elektrycznego, nawet zupełnie niewielkiego miejskiego elektryka, to wciąż spora przeszkoda dla wszystkich, którzy chcieliby jeździć na „zielonym” paliwie. Warto jednak sprawdzić, jakie dopłaty przygotowało państwo dla kupujących ekologiczne auta.

„Zielony samochód - dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego” to nazwa programu, który powinien zainteresować wszystkich planujących zakup auta zasilanego energią elektryczną. Dotyczy on jednak tylko osób fizycznych. „Celem programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć służących obniżeniu zużycia energii i paliw w transporcie
– poprzez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych.” - tyle w ramach oficjalnego pisma NFOŚiGW. Kto jednak faktycznie ma szansę otrzymać dofinansowanie i jakie kroki należy podjąć?

Najpierw kup i czekaj na refundację

Przede wszystkim samochód musi być kupiony do końca bieżącego roku, a kwota jego zakupu nie może przekraczać 125 tys. zł. Warunek ten sprawia, że na wiele z oferowanych na rynku aut nie otrzymamy żadnego dofinansowania. Warto jednak wspomnieć, że kilku producentów postanowiło obniżyć ceny swoich elektryków, by ich nabywcy mogli liczyć na otrzymanie dotacji. Podatek VAT, jakim jest obłożony samochód, jest traktowany jako koszt kwalifikowany, wyłącznie gdy faktycznie jest on ponoszony przez beneficjenta. Innymi słowy, od podatku od towarów i usług za takich samochód nie można nic odliczyć.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 15 proc. ceny zakupu samochodu. Oznacza to, że kwota, jaką można otrzymać w ramach dofinansowania od NFOŚiGW, to 18500 zł. Każdy wnioskodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie tylko jednego samochodu elektrycznego. W przypadku gdy auto jest współwłasnością, wnioskodawca powinien złożyć wniosek w imieniu swoim oraz współwłaściciela na podstawie jego upoważnienia.

Wykup pełne ubezpieczenie

Koniecznie trzeba pamiętać, że elektryk zakupiony z dofinansowaniem z programu „Zielony samochód” musi być zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez minimum kolejne dwa lata. Nie można więc auta sprzedać, musi być ono bowiem przez ten czas zarejestrowane na nazwisko beneficjenta lub beneficjentów w przypadku współwłasności pojazdu. Ponadto samochód musi posiadać przez pierwsze dwa lata pełne ubezpieczenie OC i AC z cesją na rzecz NFOŚiGW. Wyklucza to więc możliwość zakupu auta w kredycie, kiedy to bank wymaga cesji.

W razie zerwania któregoś z zapisów umowy całość dofinansowania trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.

Sama dotacja wypłacana jest w ramach refundacji, czyli dopiero po zarejestrowaniu samochodu. Oznacza to, że za samochód w stu procentach musimy zapłacić sami, licząc na ewentualny zwrot z NFOŚiGW.