Przyciemniane szyby - dlaczego warto dopłacić za nie u dilera?

08-05-2021 12:22

Dzięki nim samochód wygląda zdecydowanie bardziej efektownie. Czy jednak tylko dlatego warto zainwestować w przyciemniane szyby? Sprawdzamy, jakie korzyści jeszcze przynoszą.

Kiedyś mogły się kojarzyć z samochodami, w których za przyciemnianą szybą znajduje się VIP lub boss z gangsterskiego półświatka. W nich na ogół szyby były przyciemnione tak, że w zasadzie nie było wiadomo, czy w aucie znajduje się ktokolwiek poza kierowcą. Obecnie prawo szczegółowo reguluje to, w jaki sposób mogą być przyciemnione szyby w samochodzie. Wiedzą to także specjaliści w autoryzowanych stacjach obsługi SEAT. Można w nich bowiem zlecić usługę przyciemnienia szyb, jeśli auto fabrycznie nie było w nie wyposażone.

Po co przyciemniać szyby?

Jak się okazuje, przyciemniane szyby to nie tylko kwestia mody. Faktycznie auto wyposażone w barwione szyby wygląda estetyczniej, a wręcz bardziej elegancko. Zdaniem specjalistów samochód z przyciemnianymi szybami jest też bezpieczniejszy. Jak to możliwe? Powodów jest kilka.

Pierwszy z nich jest dość oczywisty. Przyciemniane szyby wpływają na komfort jazdy kierowcy. Dzięki nim można uchronić się przed nagłymi oślepieniem lub przynajmniej zredukować jego intensywność. Oczywiście pamiętamy przy tym, że przednie szyby nie mogą zgodnie z prawem być tak przyciemnione, jak te zainstalowane w tylnej części pojazdu. Mimo to przyciemnione szyby chronią samochód przed promieniowaniem UV. To w nadmiarze ma zgubny wpływ nie tylko dla naszej skóry. Promieniowanie ultrafioletowe po kilku latach może w widoczny sposób niszczyć tapicerkę samochodów. Jest to szczególnie łatwe do zaobserwowania podczas wakacji na południu Europy, gdzie spotyka się stosunkowo młode samochody z pęknięciami na desce rozdzielczej lub z wypłowiałą tapicerką foteli. W Polsce dzieje się podobnie, choć przez mniejszą liczbę dni słonecznych skutki działania ultrafioletu stają się widoczne nieco później.

Przyciemniane szyby to większe bezpieczeństwo podczas wypadku

Zmniejszenie możliwości operowania przez słońce we wnętrzu samochodu to również czysta przyjemność. Auto z przyciemnianymi szybami nie nagrzewa się w tak znacznym stopniu, jak samochód pozbawiony takiego udogodnienia. Ma to pewien wpływ także na zużycie paliwa. W pojeździe wyposażonym w przyciemniane szyby mniej intensywnie będzie musiała pracować latem klimatyzacja. W dłuższej perspektywie da to wymierne korzyści.

Najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że przyciemniane szyby mogą uchronić pasażerów samochodu przed obrażeniami w razie wypadku. Proces przyciemniania szyb w samochodzie odbywa się poprzez nałożenie na szklanej powierzchni cienkiej i bardzo dobrze przylegającej warstwy folii. W razie stłuczenia szyby, folia ta ochroni przed powstawaniem rozprysków mogących być przyczyną skaleczeń i zadrapań.

Co na to prawo?

Art. 66, ust. 1 pkt 5

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
(…)
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Jeśli więc przyciemniać szyby, to tylko u dilera w ASO, gdzie wszelkie zmiany w aucie będą uwzględniały obowiązujące przepisy prawa.