Jazda próbna - na co zwrócić uwagę?

18-04-2020 20:06

Czy jazda próbna w przypadku zakupu nowego auta jest w ogóle konieczna? Nowe auto z natury jest przecież sprawne i nie wymaga kontroli stanu technicznego. Jak wygląda jazda próbna nowym samochodem i na co zwrócić uwagę?

Jazda testowa nowym samochodem przypomina nieco kupowanie nowego garnituru. Widząc go na manekinie, potrafimy ocenić to, czy podoba nam się jego fason i kolor. Czy jednak po samym wyglądzie stwierdzimy, że jest wygodny, świetnie leży i dobrze się w nim czujemy. Najpierw trzeba go przymierzyć. Dokładnie tak samo jest z jazdą testową.

Jak wygląda jazda próbna?

Ktoś może pomyśleć, że to zwykła podróż samochodem. Jeśli jednak faktycznie chcemy poznać nowe auto, warto poznać zasady jazdy próbnej. Przede wszystkim podejdźmy do jazdy testowej ze spokojem. Tak, to może być trudne. Zakupowi nowego samochodu zawsze towarzyszą emocje. Warto jednak nieco je opanować. Po zajęciu miejsca kierowcy ustawmy odpowiednio fotel, kierownicę, wyregulujmy także ustawienia lusterek. Zwróćmy uwagę, czy jest nam wygodnie i czy nasza pozycja jest jednocześnie zgodna z zasadami bezpieczeństwa. W tym momencie można wysiąść i przesiąść się na tylną kanapę, by sprawdzić, ile miejsca będą mieli podróżujący za nami pasażerowie.

Wracając ponownie za kierownicę, dajmy sobie trochę czasu na zapoznanie się ze wszystkimi przełącznikami i możliwościami spersonalizowania ustawień np. klimatyzacji, trybów jazdy czy nawet oświetlenia wnętrza. Zasadą jazdy próbnej jest to, że są do nich przeznaczone są bardzo dobrze wyposażone samochody, tak aby klient miał szansę sprawdzić większość udogodnień, które oferuje Seat. Zapytajmy pracownika salonu o wszystkie zastosowane w nim dodatkowe opcje. To da nam możliwość łatwiejszego podjęcia decyzji, które z nich są nam faktycznie niezbędne i z których śmiało i bez żalu możemy zrezygnować. W końcu możemy ruszyć.

Jazda próbna to test komfortu

Teraz mamy szansę, by zwrócić uwagę na komfort jazdy. Składa się na niego nie tylko jakość tłumienia nierówności drogi przez zawieszenie. Zwróćmy też uwagę na widoczność. Czy jest ona dla nas komfortowa i wystarczająca? Spróbujmy nowym autem gdzieś zaparkować, najlepiej tyłem. Jeśli samochód wyposażony jest w system ułatwiający parkowanie, przetestujmy go. Być może odkryjemy, że warto wyposażyć w niego nasz nowy samochód.

Jazda testowa na ogół przebiega po terenie zabudowanym. Oczywiście to bardzo ważne, by sprawdzić, jak auto zachowuje się w ruchu miejskim. Poznamy wówczas bliżej skrzynię biegów, jeśli jest manualna. Jazda w ruchu miejskim to na ogół konieczność częstej zmiany biegów. Sprawdźmy, jak wchodzą i czy jest to dla nas komfortowe.

Sprawdźmy dynamikę

Zasadą jazdy testowej powinno być także wyjechanie autem na drogę szybkiego ruchu. To właśnie tu będziemy mieli szansę, by sprawdzić dynamikę auta czy działanie automatycznej skrzyni biegów, gdy zostanie ona przymuszona do szybkiej zmiany przełożeń. Przyspieszmy kilka razy gwałtownie, zwróćmy uwagę, czy w tym czasie hałas pracy silnika nie jest dla nas zbyt uciążliwy. Następnie przyhamujmy gwałtownie (upewniając się uprzednio, że nic za nami nie jedzie), sprawdzając w ten sposób hamulce. Jazda trasą szybkiego ruchu pozwoli nam także na sprawdzenie działania tempomatu.

To w zasadzie najważniejsze elementy jazdy próbnej. Po powrocie pod salon samochodowy zwróćmy uwagę na pojemność i łatwość załadunku bagażnika. Sprawdźmy działanie systemu audio. Zapytajmy o takie elementy jak mocowania isofix czy inne gadżety, które w przyszłości ułatwią nam i umilą podróż naszym nowym samochodem. Szerokiej drogi!