Na czym polega prawidłowy eco-driving?

18-01-2020 12:00

Wielu kierowców zastanawia się, czym naprawdę jest modny ostatnio ​eco-driving​ . Wbrew pozorom ten specyficzny rodzaj jazdy nie polega na powolnym tempie przemieszczania się, okraszonym jak najmniejszą liczbą zakrętów. Chociaż faktycznie chodzi tu o bardziej ekologiczny sposób prowadzenia, niosący ze sobą wiele zalet zarówno dla środowiska, jak i naszego samochodu, Ecodriving to większa sztuka. W niniejszym artykule opowiemy, w jaki sposób możemy sprawić, aby nasz ​SEAT​ stał się bardziej ekologiczny!

Jak przygotować nasz samochód do ekologicznej jazdy?

Aby możliwe było czerpanie wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą ​eco-driving​ , należy przyjrzeć się najpierw stanowi naszego pojazdu. Ponieważ podstawą ekologicznego podejścia jest mniejsze zużycie paliwa, pierwszą kwestią, na której powinniśmy się skupić, jest ciśnienie opon. Powinno być ono utrzymane na poziomie zalecanym przez producenta. Wystarczy bowiem niewielkie wykroczenie ponad normę, aby nasz samochód zaczął spalać nawet o 1-2% więcej paliwa.

Podczas takiej kontroli, sprawdźmy też stan samych opon – ich zużycie znacząco zwiększa bowiem ryzyko śmiertelnego wypadku, spowodowanego utratą kontroli nad pojazdem.Nie bez znaczenia jest tu także obciążenie samochodu. Jeśli nie korzystamy już z boksu na dachu, wymontujmy go. Pozbądźmy się też rzeczy, które zalegają we wnętrzu pojazdu, zaś my i tak z nich nie korzystamy. ​Jazda eco​ nie będzie bowiem skuteczna, jeśli samochód i tak będzie spalać więcej paliwa właśnie z powodu przekroczenia dozwolonej wagi. Nie zapominajmy także o kontroli stanu silnika oraz zawieszenia samochodu.

Podstawy eco-drivingu, czyli rozruch i zmiana biegu

Wiemy już, ​co to jest eco-driving i jak się do niego przygotować. Przyszła zatem pora na omówienie, w jaki sposób należy prowadzić samochód. Po pierwsze, jeszcze przed wyruszeniem, warto jest zaplanować trasę w taki sposób, aby przebiegała ona przez drogi ekspresowe oraz autostrady. Dzięki temu nawet na dłuższych dystansach będziemy mogli poruszać się ze stałą prędkością. Po uruchomieniu silnika, nie czekajmy zbyt długo na ruszenie w drogę.

Długi postój z włączonym silnikiem sprzyja bowiem zwiększeniu zużycia paliwa podczas rozruchu nawet o połowę. Kolejną istotną kwestią ​eco-drivingu​ jest ​zmiana biegów​ . Należy bowiem osiągnąć dozwoloną prędkość przy jak najwyższym biegu, dostosowując jednak samą zmianę do rodzaju naszego silnika. W silniku Diesla, wyższy bieg powinien być zatem wrzucony najpóźniej po osiągnięciu 2000 obrotów na minutę, zaś w benzynowym – 2500 obrotów. Pamiętajmy też, że pierwszy bieg powinien być przeznaczony wyłącznie do ruszania z miejsca – dwójkę możemy wrzucić już po przejechaniu 10 metrów.

Ekologiczna jazda i silnik

Ekologiczna jazda to także znalezienie równowagi między regułami ​eco-drivingu a silnikiem​ i jego pracą. Pedał gazu powinien być zatem wciskany do trzech-czwartych głębokości, zaś przy płynnym przyspieszaniu dozwolone jest pomijanie następnych biegów. Pamiętajmy przy tym, że podstawą takiej jazdy jest hamowanie silnikiem. Czynność ta wymaga od nas odrobiny praktyki i zdolności dokładnej oceny tego, co dzieje się na drodze.

Widząc przed sobą skrzyżowanie, na którym pali się czerwone światło, kierowca powinien zwolnić pedał gazu, dostosowując jednocześnie bieg do spadającej prędkości. Doświadczeni kierowcy są wówczas w stanie dojechać do skrzyżowania w momencie zmiany światła na zielone, co umożliwia dalszą jazdę bez konieczności kompletnego zatrzymania auta. Jest to o tyle istotne, że to właśnie ruszanie z pierwszego biegu zużywa najwięcej paliwa.

Opanowanie podstaw ekologicznej jazdy przekłada się także na większe bezpieczeństwo, płynące z braku intensywnego hamowania oraz przyspieszania.