30 dni na rejestrację nowego samochodu

10-12-2019 14:00

Zakup samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności, takich jak rejestracja pojazdu i wykupienie polisy OC. Właściciel jest zobowiązany do zarejestrowania nowego auta w ciągu 30 dni od dnia zakupu. Nowelizacja przepisów wprowadza kary za niedopełnienie tego obowiązku. Przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2020 roku – jak informuje Dynamica, dealer marki SEAT w Myślenicach.

Nowelizacja polega na zmianie trybu karania za niedopełnienie obowiązku informacyjnego na temat zmiany właściciela oraz brak pierwszej rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni. W myśl nowych regulacji kary będą nakładane przez Starostę w trybie administracyjnym, co powoduje, że sankcje obejmą nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorców, w tym firmy, których działalność polega na obrocie samochodami. Wysokość kar będzie oscylować w przedziale pomiędzy 200 a 1000 zł. Sprawdzamy w związku z tym, jak szybko zarejestrować pojazd, aby uniknąć kary.

Jak wybrać właściwy wydział komunikacji?

Procedura rejestracji jest prosta i dla ułatwienia życia właścicieli pojazdów przeprowadza się ją w miejscu zamieszkania. Co to oznacza? Tylko tyle, że np. każdy mieszkaniec Myślenic niezależnie od miejsca zameldowania może, a nawet powinien zarejestrować swój nowy pojazd w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Myślenicach. Podsumowując w przypadku, gdy nasz adres zameldowania i zamieszkania różnią się, to do procedury rejestracji podajemy adres zamieszkania. W przypadku Myślenic Wydział Komunikacji pracuje w dni robocze w godzinach 8.30 – 16.30 w poniedziałki oraz 8.00 – 16.00 w pozostałe dni. Co zrobić, jeżeli obowiązki służbowe uniemożliwiają wizytę w urzędzie?

Jak upoważnić pełnomocnika?

Wizytę w Wydziale Komunikacji można zlecić pełnomocnikowi. To standardowa procedura w firmie Dynamica, która od lat rejestruje nowe pojazdy swoich klientów. Ustanowienie pełnomocnika dla tej czynności polega na sporządzeniu odpowiedniego upoważnienia w formie pisemnej. Powinno zawierać dane właściciela lub właścicieli pojazdu, pojazdu i pełnomocnika oraz dokładnie precyzować, do czego zostaje upoważniony. Właściciel nie może zapomnieć o złożeniu swojego podpisu na dokumencie. W zależności od stopnia pokrewieństwa przewiduje się opłatę skarbową z tytułu ustanowienia pełnomocnictwa. W przypadku upoważnienie osób niespokrewnionych lub firmy koszt wynosi 17 zł.